LIVESCORE / Fetele luptă pentru aur

România a câștigat patru din ultimele cinci ediții ale Campionatului European de tenis de masă pentru junioare. Astăzi, la Guimaraes, fetele antrenate de Petre Arnăutu se bat pentru un nou titlu, care ar fi al treilea consecutiv. Adversarul  din finală este Rusia.

Meciul începe la ora 21,30. AICI vă aveți toate informațiile despre evoluția scorului.

REÎNCÂRCAȚI PAGINA (F5) PENTRU ACTUALIZAREA REZULTATELOR

România pierde pentru prima oară la acest EURO și rămâne cu argintul la Guimaraes. Este a șasea finală consecutivă pe care o joacă naționala noastră de junioare și doar a doua pierdută.

”Europenele” din Portugalia continuă cu întrecerile individuale și de dublu.

Tania Plăian nu a mai putut reveni, a cedat cu 11-5, iar rusoaicele devin campioane europene. România – Rusia 0-3 / Kazantseva – Plăian 3-2 (10, -6, -11, 1, 5)

6-2, Rusia este la cinci puncte de victorie.

Toate cele trei meciuri de până acum au avut nevoie de set decisiv.

Kazantseva apropie Rusia de aur: 3-0 în setul V. Timeout Tania.

• Manșa a patra aproape că se încheie în minimum de mingi, 11-1. IAR SE JOACĂ SET DEVISIV!

Kazantseva încearcă să împingă și acest meci în decisiv: conduce cu 6-1 în setul IV.

• Sportiva noastră încheie manșa dintr-a cincea minge de set: 13-11. Tania trece în avantaj, 2-1 la seturi, după ce a fost condusă.

Tania ratează din nou mingi de set consecutive: 10-10, de la 10-7.

Plăian întoarce scorul: are 6-4.

Pentru prima oară, startul de set îi aparține Kristinei, 3-0, în manșa a treia.

• Jucătoarea noastră egalează la seturi, după un 11-6. Este 1-1.

8-3 pentru Plăian, dar se face 8-6.

5-2 pentru Tania în setul al doilea.

Rusia este calificată în toate cele patru finale din întrecerile pe echipe și a câștigat deja la cadete și la cadeți.

• Patru mingi consecutive pentru Kazantseva și primul set merge la rusoaice, 12-10.

Tania ratează două mingi de set și este 10-10.

Tania Plaian
Tania Plăian

6-5 pentru Tania, timeout solicitat de echipa rusă.

4-4, primul set.

Tania Plăian și Kristina Kazantseva sunt protagonistele partidei cu numărul 3.

Cu câteva lovituri excelente de forehand, rusoaica câștigă decisivul cu 11-7, după ce  a fost condusă cu 2-0 la seturi! România – Rusia 0-2 / Tailakova – Dragoman 3-2 (-7, -9, 5, 11, 7)

Care pe care: 8-6 Tailakova.

Scenariul din primul set se repetă: 4-1 Andreea, apoi 4-4.

• Rusoaica se impune 13-11 și 2-2 la seturi.

Dragoman a avut minge de meci, la 10-9, dar a trimis în plasă!

Se apropie Tailakova, 8-7. Timeout Adina.

Avantaj de trei puncte pentru Andreea, 8-5.

Jucătoarea noastră este stăpână pe sine în deschiderea setului IV: 2-0, 3-1, 4-2, 6-4.

• Tailakova ridică nivelul jocului și câștigă rapid setul al treilea, 11-5. Este 2-1 la seturi pentru Dragoman.

3-0 și 5-1 pentru rusoaică, în deschiderea setului al treilea.

• Revenire de mare campioană a Andreei care se impune și în manșa a doua: 11-9 și 2-0 la seturi!

Românca reintră în set, 6-7. Timeout Mariia.

Tailakova se duce la 5-2, de la 2-2, în setul II.

• Andreea este agresivă în joc și câștigă primul set cu 11-7.

Dragoman a condus cu 4-1, dar a fost egalată la 4.

Andreea Dragoman și liderul rusoaicelor, Mariia Tailakova joacă meciul secund.

• Anastasia câștiga ultimele trei mingi ale meciului. România – Rusia 0-1 / Kolish – Diaconu 3-2 (9, 9, -7, -9, 6)

Adina se apropie la 6-8.

Kolish se apropie de victorie, 8-3.

Se păstrează diferența, 5-2 pentru rusoaică.

Kolish folosește inteligent backhand-ul: conduce cu 3-0.

• Românca a completat revenirea și a închis setul la 9. 2-2, se joacă decisivul

Senzațional comeback Adina, 9-9, de la 5-9.

Adina greșește mingi ușoare: 2-6, setul IV.

• Diaconu se detașează de la 6-6 și încheie setul cu 11-7. Kolish conduce cu 2-1 la seturi.

Se merge cap la cap, 4-4, apoi Adina face două puncte la rând.

2-2, în setul al treilea.

• Diaconu salvează patru mingi de set, dar cedează tot cu 11-9. 2-0 la seturi pentru Kolish.

Kolish controlează și setul secund: 7-4. Timeout Adina.

Jucătoarea noastră acuză șocul: 4-0 pentru rusoaica, în setul II.

Adina revine încăo dată, de la 7-10 la 9-11, dar după un tiomeout, rusoaica își trece în cont primul set: 11-9

Diaconu revine de la 4-9 la 7-9.

După 2-2, Kolish se distanțează, 7-3.

Servește rusoaica: 1-1, după primele două mingi.

21.50 Fetele care dispută primul meci au început încălzirea.

Numărul 1 al echipei noastre, Adina Diaconu, și Anastasia Kolish, dispută primul meci.

Startul se amână până la încheierea partidei ce se joacă la masa 2, Franța – Rusia, în întrecerea cadetelor.