Tenis

VIDEO / ”Revin după o accidentare, o accidentare grea și nu am simțit durere”

Simona Halep s-a calificat în turul al treilea al turneului WTA de la Indian Wells, după o victorie în două seturi, 6-4, 6-4, cu Kristyna Pliskova (Cehia).

Halep, campioană la Indian Wells în 2015 și revenită după o pauză de trei săptămâni, s-a impus după o oră şi 15 minute. Simona a fost condusă de Pliskova cu 2-0, 3-1 și 4-3, în primul set, dar a câștigat ultimele trei ghemuri.

Evoluția a fost diferită în setul secund, când dobrogeanca a pierdut doar două puncte în primele trei ghemuri (3-0). Apoi s-a făcut 3-3, dar Halep a făcut un nou break şi s-a desprins la 5-3 și 6-4.

„A fost un meci important. Revin după o accidentare, o accidentare grea și nu am simțit durere. A fost bine pe teren și asta mă face fericită, mai ales că am câștigat meciul. Nu este ușor să câștigi împotriva surorilor Pliskova, pentru că servesc foarte bine”

Simona Halep

Halep nu a reuşit niciun as, a făcut o dublă greşeală şi a avut procentaje medii la servicii, 58% la primul şi 48% la al doilea.

Citiți și: ”Vicecampion național, … cu două antrenamente pe săptămână și un job la atelierul de fierăstraie”

Caroline Dolehide (19 ani, 165 WTA) va fi adversara Simonei în runda a treia, după ce a învins-o surprinzător, vineri, pe Dominika Cibulkova (Slovacia), cap de serie numărul 30, cu 5-7, 6-3, 6-4.