VIDEO / Greu de ucis III. Evoluțiile fetelor noastre la ”Mondiale”

Zidul asiatic a fost greu de străpuns a treia oară. România a fost eliminată de Hong Kong, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de tenis de masă de la Halmstadt, după ce în grupe trecuse de Taipeiul Chinezesc și de Coreea de Nord.

Hong Kong s-a impus cu 3-0 și cu un moment-cheie în partida a doua, când Szocs Bernadette a condus  cu 7-5 în setul decisiv al partidei cu Hoi Kem Doo, dar a pierdut cu 3-2 (-3, 4, 6, -9, 9). Poate la 1-1 la partide, altfel s-ar fi jucat mai departe…

Așadar, formația antrenată de Viorel Filimon a întânit trei din primele opt națiuni ale lumii la acest Campionat Mondial – Taipei (3 ITTF), Hong Kong (4), Coreea de Nord (19, dar este un clasament înșelător, generat de faptul că nord-coreencele nu prea sunt lăsate să concureze la Open-uri) – și a jucat de fiecare dată foarte curajos. De fapt doar trei națiuni europene au acces în sferturi – România (singura câștigătoare de grupă de pe bătrânul continent, Austria și Ucraina – și niciuna nu s-a calificat în semifinale, ce vor fi 100% asiatice.

Citiți și: VIDEO / ZIUA DE POVESTE ȘI DE VIS a tenisului de masă

Cele mai bine cotate jucătoare ale echipei noastre au avut evoluții excelente la Halmstadt. Iată statistica fetelor noastre la acest ”Mondial”:

Elizabeta Samara (25 ITTF) – 8 meciuri, 7 victorii –  a revenit de două ori de la 0-2 la seturi