Fotbal

Grupa României în preliminariile mondiale și calendarul calificărilor

Tragerea la sorți pentru preliminariile Campionatului Mondial de fotbal în sală a avut loc astăzi la Nyon. Întrecerea este programată în prima parte a anului 2020, în Lituania.

Echipa noastră este calificată direct în faza principală – Main Round – nejucând în preliminariile ce vor avea loc la începutul anului viitor. România a fost repartizată în Grupa 5 și va fi gazda acelei grupe, în octombrie 2019.

Echipa antrenată de Robert Lupu va întâlni Kazakhstan, a doua clasată din grupa C a preliminariilor (Macedonia, Albania, Grecia, San Marino) și câștigătoarea grupei G (Olanda, Muntenegru, Bulgaria, Estonia). Primele două clasate se califică în Elite Round, după care mai urmează play-off-ul.

Este foarte probabil ca aceste două formații, al căror nume este deocamdată necunoscut, să fie Olanda și Albania, naționale pe care România le-a înfruntat recent în meciuri de verificare. Cu Albania, tricolorii s-au întâlnit la final de septembrie, la Arad, și s-au impus cu 3-1 și 4-3.

Kazahstan a participat, asemenea echipei noastre, la turneul final Euro 2018, din Slovenia, și a fost una dintre surprizele turneului, prin calificarea în semifinale. În cele din urmă, kazakhii au pierdut finala mică, în fața Rusiei, 1-0.

CALENDARUL calificărilor
Preliminarii, prima fază: 29 ianuarie–3 februarie 2019
Faza principală, Main round: 22–27 octombrie 2019
Elite round – tragere la sorți: 7 noiembrie 2019
Elite round: 28 ianuarie–2 februarie 2020
Play-off – tragere la sorți: Nyon, data va fi stabilită ulterior
Play-off: 9 și 12 aprilie 2020
Finals draw: Lituania, data va fi stabilită ulterior
Turneul final: 12 septembrie – 4 octombrie 2020, Lituania

România, la turneul final Euro 2018 | Foto: uefa.com

Un gând despre „Grupa României în preliminariile mondiale și calendarul calificărilor

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s