Sorana Cîrstea leagă victoriile

Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Szenzhen, China, după o victorie în 68 de minute cu Pauline Parmatier (Franța, 56 WTA). A fost 6-2, 6-2, după ce Sorana a făcut primul break în ghemul al șaselea, iar în setul secund s-a desprins și mai devreme, cu ghem pe serviciul advers încă din ghemul al patrulea.

Românca (84 WTA) are două victorii fără set pierdut în Asia, de fiecare dată în fața unor jucătoare mai bine situate (tur I, 6-3, 6-4, cu Magda Linette, 81 WTA). Sorana Cîrstea va juca în sferturi cu americana Alison Riske, numărul 62 mondial.

Sorana nu mai legase două victorii pe tabloul principal al unui turneu WTA din iulie 2018, când le învingea la București pe Cagla Buyukakcay și pe Maryna Zanevska, pentru a ceda apoi în fața primei favorite și a viitoarei câștigătoare a turneului, letona Anastasija Sevastova.

La WTA Beijing, în septembrie, Cîrstea le învingea pe rând pe Lepchenko și pe Hercog, dar meciurile se disputau în calificări. Pe tabloul principal, jucătoarea originară din Târgoviște a cedat în fața olandezei Kiki Bertens.