Tenis

VIDEO | Victoria cu numărul 75, dătătoare de încredere

Simona Halep s-a calificat în runda a treia la Australian Open, primul de Mare Şlem al anului. Precum în primul tur, numărul 1 WTA a avut nevoie de trei seturi – 6-3, 6-7 (5), 6-4 – pentru a trece de adversara sa, în faţa americancei Sofia Kenin (SUA).

Halep a câştigat după două ore şi 31 de minute, dar se putea impune mai repede. A avut 3-0 în setul al doilea, dar a și fost condusă cu 4-2 în”decisiv”, după care nu a mai cedat nici un ghem.

Românca a jucat mai agresiv decât în primul tur în fața unei jucătoare în vârstă de 20 de ani, ce are deja un titlu la simplu (Hobart) şi unul la dublu (Auckland), în acest 2019.

Succesul Simonei este al 75-lea în probele de simplu, pe tablourile principale ale turneelor de Mare Șlem. Ea are un procentaj de 69,44% (75 victorii și 33 de înfrângeri) și a înregistrat astăzi al optsprezecelea succes din 27 de înfruntări la Australian Open (procentaj 66,67%).

Este prima oară din august 2018, când Halep leagă două victorii. Precedentul succes, cel din turul I, încheiase o serie de cinci înfrângeri consecutive.

Următoarea adversară pentru principala favorită de la Melbourne va fi Venus Williams, care a învins-o pe franţuzoaica Alize Cornet cu 6-3, 4-6, 6-0. Venus (38 ani, 36 WTA) are 3-2 în meciurile directe cu Halep, dar românca s-a impus la ultimele două confruntări, în 2015 la Roma şi anul trecut la Montreal.