Halep-Svitolina, meciul orgoliilor

Final de 2018: ucraineanca Elina Svitolina vorbește despre anul care se încheia și indirect despre Simona Halep, care a petrecut 48 din cele 52 de săptămâni ale lui 2018 pe locul întâi. ”Nu avem un lider măreţ”, a spus Svitolina, pentru blogul puntodebreak.com

Am observat în ultimul sezon că nu avem un lider măreţ. Eu îmi urmez calea şi încerc să mă concentrez la tenis, încerc să dau ce am mai bun la antrenamente şi jocuri. Cred că asta mă va ajuta să-mi îndeplinesc obiectivele şi să ajung pe primul loc în clasamentul WTA şi să câştig turnee de Grand Slam. Muncesc din greu pentru a reuşi. M-am obişnuit deja cu presiunea şi ştiu cum să o gestionez, cred că experienţa mă va ajuta la turneele importante

Elina Svitolina

Acum a venit momentul ca Halep și Svitolina să se afle față în față. Astăzi, de la ora 15,30, în semifinale, la Doha. Simona ca număr 3 WTA, Elina aflată pe locul al șaptelea. Ambele au ajuns în semifinale fără set pierdut, însă românca a avut adversarele mai dificile, Tsurenko (24 WTA) și Georges (16 WTA). Jucătoarea din Ucraina le-a întâlnit pe Ostapenko (22 WTA) și pe Muchova (132 WTA).

Scorul meciurilor directe este 4-2 pentru Svitolina, care a câștigat ultimele trei dueluri. În 2018, ele s-au întâlnit o singură dată, în finala turneului de la Roma. 6-0, 6-4 a fost scorul cu care Svitolina și-a trecut în cont ultimul act al întrecerii din capitala Italiei.

Constanțeanca s-a impus în fața Elinei la Roland Garros, în 2017, în faza sferturilor de finală, 3-6, 7-6, 6-0, și în 2013, la Sofia. Halep a vorbit pentru Digi Sport despre partida de astăzi:

”Eu îmi amintesc meciul de la Roland Garros, atunci când am câștigat. Va fi un meci greu, evident, o provocare. Nu am jucat cum mi-am dorit în anumite partide împotriva ei. Am șansa să schimb acest lucru și să ies de pe teren fără regret. O să lupt și o să încerc să câștig”

Simona Halep

Simona se află într-o serie activă de patru victorii (inclusiv meciurile de la Fed Cup), în vreme ce Svitolina a venit la Doha după ce a cedat în sferturile Australian Open, cu Naomi Osaka, 4-6, 1-6.