O cehoiacă și un bulgar câștigă turneul ITF Juniors de la Timișoara/Giroc

Arena Dyadora din Giroc a găzduit ieri finalele de simplu ale turneului de tenis pentru juniori, înscris în circuitul mondial ITF sub denumirea „J5 Timișoara”. O româncă – bucureșteanca Vanessa Ioana Georgiana POPA-TEIUȘANU [fav. 4] – a fost implicată în finala fetelor, dar a cedat.

Denise HRDINKOVA [, fav. 6] a învins-o pe reprezentanta noastră în două seturi, 6-2, 6-3. Cehoaica a câștigat turneul fără set cedat: mai mult, ea nu a avut nevoie de prelungiri în nici unul din cele zece seturi disputate la „Dyadora”. Cel mai dificil i-a fost în turul al doilea, când a învins-o cu un dublu 6-4 pe Elena Raffaeta (Italia), iar în semifinala cu Reka Kata MATKO (Ungaria) nu a lăsat nici un ghem, 6-0, 6-0. Cehoaica a jucat finala și la dublu.

De cealaltă parte, Popa-Teiușanu (ITF 797) a învins doar românce în cele patru meciuri din drumul spre finală, dar în ultimul act nu i-a putut face față cehoaicei de pe locul 815 ITF.

Finala băieților a avut nevoie de set decisiv: Denislav Prodanov [Bulgaria, fav. 2] – Kalin Ivanoski (Macedonia) 6-2, 2-6, 6-3. Macedoneanul trecuse în semifinale de românul Stefan ANDREI, cu 6-0, 6-3. Rezultatele finalelor de dublu, disputate vineri, le găsiți AICI.

O bună parte a jucătorilor care au evoluat la Dyadora Trophy se vor muta de la Giroc, comună periurbană aflată în partea de sud a Timișoara, la arena Tivoli, în partea de nord-est a orașului, acolo unde astăzi începe „Tivoli Trophy Timisoara”, turneu care reprezintă Internaționalele de juniori ale României, ajunse la ediția a 24-a.

Citiți și: VIDEO | Iunie și iulie, lunile cu câte două turnee ITF Juniors

Acest al doilea turneu are categorie superioară – J3 – reflectată cel mai bine de faptul că bulgarul Prodanov, cap de serie nr. 2 pe tabloul principal și câștigător al turneului de la Dyadora, este tot favorit nr. 2 la Tivoli Trophy, dar în calificări.

„Anul acesta, am adus turneul de la Cluj la Giroc, iar în anii viitoari voi încerca să-i cresc rangul poate până la J1. Asta nu se va întâmpla peste noapte, ne trebuie cel puțin doi ani pentru fiecare grad de clasificare, dar mergem înainte”

Ovidiu Șola, proprietarul turneului Dyadora Trophy, fost vicepreședinte al Federației Române de Tenis

Un gând despre „O cehoiacă și un bulgar câștigă turneul ITF Juniors de la Timișoara/Giroc