Tenis

Cîrstea sau Begu? Duel românesc la Hobart

Două românce se află pe tabloul de calificări al turneului de la Hobart, Australia. Ele au câștigat în primul tur și se vor întâlni în manșa a doua și ultima a calificărilor.

Sorana Cîrstea i-a lăsat un singur set australiencei Gabriella da Silva Fick (WTA 544): 6-1, 6-0, în 55 de minute de joc.

Sorana Cîrstea a fost prima de sub linie la WTA Hobart (251.750 $)

Mult mai greu, după două ore și 26 de minute, s-a impus Irina Begu: 4-6, 7-6 (4), 6-3, cu Jennifer Elie (WTA 399), din SUA. Irina a fructificat a treia minge de meci, după ce în setul secund s-a aflat la patru puncte de înfrângere (3-3, în tiebreak).

Cîrstea (74 WTA) este principala favorită a calificărilor, în vreme ce Begu (101 WTA) a fost cotată cu a unsprezecea șansă de a ajunge pe tabloul principal. Cele două se vor întâlni duminică, la ora estimată 3.30 AM.

Cap de serie nr. 1 pe tabloul principal de la Hobart (unde premiile totalizează 251.750 dolari) este belgianca Elise Mertens (17 WTA), pe care învingătoarea partidei Cîrstea – Begu ar putea-o întâlni chiar în primul tur.