Tenis

A legat două victorii o singură dată în ultima jumătate de an

Simona Halep a fost învinsă de bielorusa Arina Sabalenka, cu 6-4, 6-2, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Adelaide (Australia), dotat cu premii totale de 848.000 de dolari. Sabalenka (21 ani, 12 WTA), a şasea favorită, s-a impus în doar 69 de minute în faţa româncei (28 ani, 4 WTA).

Sabalenka a făcut break-ul decisiv al primului set în ultimul ghem și apoi s-a desprins la 5-0 în manșa a doua. Halep va primi un cec de 22.400 dolari şi 100 puncte WTA pentru participare și va urca pe locul 3 WTA, săptămâna viitoare.

Simona Halep trecea la 13 iulie 2019 de Serena Williams, în finala de la Wimbledon, 6-2, 6-2 | Foto: Facebook Wimbledon

În prima zi a acestei săptămâni s-au împlinit șase luni de când Simona cucerea Wimbledon. De la acea finală cu Serena Williams, ea a mai reușit să lege două victorii o singură dată, la Toronto:

30 octombrie, Shenzhen (Turneul Campioanelor), Svitolina – Halep 7-5, 6-3

1 noiembrie, Shenzhen (Turneul Campioanelor), Karolina Pliskova – Halep 6-0, 2-6, 6-4

14 ianuarie, Adelaide, Halep – Tomljanovic 6-4, 7-5

16 ianuarie, Adelaide, Sabalenka – Halep 6-4, 6-2

În această jumătate de an, Simona are 8 victorii și opt înfrângeri. Pentru întrega carieră, jucătoarea noastră posedă un bilanț de 494 de succese și 215 partide pierdute în circuitul WTA.