Tenis de masă

Liderul mondial, o nucă prea tare pentru Bernadette Szocs

Cea mai bine clasată jucătoare din România – Bernadette Szocs (25 ani), locul 24 ITTF – și-a încheiat evoluția la Cupa Mondială de tenis de masă în optimile de finală. Ea a înfruntat liderul mondial, Meng Chen (China), jucătoare ce nu a evoluat în grupe și a intrat direct în faza eliminatorie.

Bernadette Szocs este pe locul 24 ITTF

Chen (26 ani) a câștigat cu 4-0 (11-6, 11-1, 11-3, 11-7), iar site-ul oficial al Federației Internaționale de Tenis de Masă a scris că „a fost o declarație de intenție a lui Chen că a venit aici pentru un singur lucru: medalia de aur”.

În sferturile de finală vor juca numai asiatice, dar două dintre ele reprezintă Germania și SUA. Iată programul meciurilor, care vor avea loc tot astăzi, la Weihai, un oraș din China, port la Marea Galbenă:

Chen S-Y. (Taipei) – Ito M. (Japonia)

Sun Y. (China) Ishikawa K. (Japonia)

Chen M. (China) – Zhang L. (SUA)

Han Y. (Germania) – Cheng I-C. (Taipei)

Bernadette a evoluat și în faza grupelor și încheie evoluția la Cupa Mondială  cu o victorie și o înfrângere.